Prawniczy Blog

Radca prawny

Co powinno się wiedzieć o własnych prawach jako pracownika

To przygnębiający fakt, że dziś spora część ludzi nie jest świadomych swoich praw jako pracowników. W niektórych przypadkach pracownicy czują, że ich prawa są łamane, ale nie mają pojęcia o tym jak z tym walczyć.

Tak więc pierwszym krokiem do rozwikłania problemu jest uświadomienie sobie własnych praw. Aby pomóc Ci w tym, poniżej możesz zaznajomić się z niektórymi rzeczami o których powinieneś wiedzieć jako zatrudniony.

Zatrudniony ma parę podstawowych praw w miejscu pracy. Prawa te obejmują: prawo do sprawiedliwej rekompensaty, do prywatności i wolność od nietolerancji. Jeśli dowolna z tych praw będzie naruszana stanie się to pretekstem do złożenia skargi.

Nawet wówczas, kiedy aspirujesz o pracę w firmie masz już pewne prawa, które mogą być naruszane przez pracodawcę. Najważniejszym z Twoich praw będzie prawo do zwolnienia z wszelkiej dyskryminacji. Pracodawca nie może zadawać pewnych wnikliwych pytań, które mogłyby naruszać Twoje prawa osobiste.

Masz także prawo do bezpiecznego miejsca pracy. Bez względu na jej typ jaki wykonujesz trzeba być zabezpieczonym przed wszelakiego typu niebezpieczeństwami dla zdrowia.

Być może najistotniejsze – jako pracownik masz prawo do uzyskania sposobnego wynagrodzenia za pracę. Jeżeli nie będziesz otrzymywać przyzwoitej zapłaty to po co w ogóle pracować?

To są zaledwie niektóre prawa jakie masz w aspekcie zatrudnionego. Powinieneś być ich świadomy, a w razie problemów warto skorzystać z pomocy adwokata jak prawnik Wrocław.