Prawniczy Blog

Radca prawny

Zatrudnienie nowego pracownika

Kiedy jeden z zatrudnionych odejdzie z firmy, trzeba znaleźć wykwalifikowaną osobę, która przejmie jej obowiązki. W ciągu procesu aplikacji trzeba będzie ocenić charakter i cechy wszystkich aspirujących kandydatów w celu ustalenia, który z nich jest najlepszy na nowe stanowisko.

Trzeba być ostrożnym przy wyborze. Jeżeli popełni się błąd w czasie procesu rekrutacji, możliwe iż będziesz przymuszony do pracy z pracownikiem, który okaże się mniej wykwalifikowany jak to się na początku wydawało.

Nie zapominaj, że możesz zostać pozwany za nieprzepisowe zakończenie umowy po nagłym zwolnieniu pracownika z pogwałceniem jego praw. Jeśli chcesz zweryfikować, że dana osoba nie spowoduje dla Ciebie kłopotów wskazane jest, by postępować odpowiednio z poniższymi wzmiankami.

1. Spytaj go, czego oczekuje od Ciebie. Wynagrodzenie jest istotnym zagadnieniem dla obu stron, wobec tego należy upewnić się, iż warunki umowy będą jasne. Jeśli kandydat oczekuje zbyt dużo, można zwyczajnie odrzucić jego wniosek.

2. Sprawdzenie wiarygodności danych w CV. Konieczne jest sprawdzenie czy wiadomości zawarte w CV są autentyczne.

3. Podpisz umowę o pracę. Ten pisemny dokument reguluje różne sprawy, takie jak honorarium za nadgodziny i politykę firmy. Przykładowo postanowiłeś zwolnić zatrudnionego, bowiem dopuścił się on wykroczeń tzw. zwolnienie dyscyplinarne. Jeżeli pozwie Cie on o bezprawne zakończenie umowy, dokument ten może stać się dowodem na zgodę zatrudnionego na warunki zatrudnienia.