Prawniczy Blog

Radca prawny

Czemu pracownicy odchodzą? Najważniejsze powody

Zmiany w kadrach pracowniczych są wielkim kłopotem dla każdej firmy. Koszt zastąpienia zatrudnionego jest nieraz niezwykle wysoki, potrzeba na to dodatkowego czasu. Kłopotem będzie konieczność przeszkolenia nowego pracownika. Dobrym pomysłem jest w takim przypadku utrzymanie stałej kadry.

Jednym ze sposobów na zatrzymanie zatrudnionego jest zidentyfikowanie pretekstów, dla jakich rezygnują oni z pracy w pierwszej kolejności. Jakie są najczęstsze czynniki ich rezygnacji z pracy? Oto skrótowy przewodnik przedstawiający najczęstsze względy.

1. Profesjonaliści twierdzą, iż pracownicy w rzeczywistości nie rezygnują z pracy, oni opuszczają swoich menedżerów. Gdy przełożony wie jak doskonale dogadywać się ze swoimi ludźmi i traktuje ich genialnie, zarówno jako dyrektor i człowiek, wówczas pracownicy pozostaną nawet w nie najlepszej pracy.

2. Reorganizacja winna odbywać się tylko wtenczas, kiedy istnieje realna potrzeba. Jeśli firma wykonuje ją co rok bądź co sześć miesięcy, pracownicy mogą być naprawdę sfrustrowani i mogą stwierdzić, iż jest to motyw do opuszczenia miejsca pracy. Reorganizacja oznacza dla pracowników wiele zamieszania.

3. Firmy powinny posiadać jakąś postać konkurencji pośród własnych pracowników, lecz to wszystko powinno być uczynione na sposób przyjazny. Jeśli pozostanie to wykonane niepoprawnie będąc źródłem stresu pośród pracowników może to być powód do odejścia.

4. Pracownicy muszą czuć wsparcie firmy, wówczas rozwiązanie umowy o pracę bez wypowiedzenia nie będzie miało miejsca.

5. Winna być równowaga miedzy pracą a życiem zatrudnionego. Kiedy tylko poczują się jak niewolnicy to zaczną wyszukiwać sposobu by odejść z firmy.

6. Gdy pracownik zostanie zatrudniony ma pewne oczekiwania w oparciu o to, co przyrzeczono mu w procesie rekrutacji. Jeżeli te oczekiwania nie zostaną spełnione to poczuje się oszukany i będzie myśleć o pracy u kogoś innego.

To jedynie parę czynników, dla których pracownicy opuszczają miejsce zatrudnienia.